15 ciekawostek o bieganiu
1. Kolka podczas biegania może wynikać z nieprawidłowej postawy. Jeżeli złapie nas gwałtowny ból wyprostujmy się.
2. Zmniejszymy ryzyko kontuzji jeżeli do biegania będziemy wykorzystywać zamiennie co najmniej 2 pary butów.
3. Pierwsze biegi nie mogą być zbyt intensywne. Jeżeli nie biegaliśmy od szkoły to zacznijmy od marszobiegów. Pomoże to rozruszać zastane mięśnie i przyzwyczaić organizm do wysiłku fizycznego. Stopniowo zmniejszajmy minuty marszu na korzyść czasu biegów.
4. Doskonałą przekąską podczas długich biegów są banany. Zawierają proste cukry, które są szybkim zastrzykiem energii, są lekkostrawne i kaloryczne. Zawierają także potas i tryptofan – enzym odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę energetyczną.
5. Wśród biegaczy możemy spotkać się z pozdrawianiem. Na trasie obce osoby będą nam mówić „cześć”, pozdrawiać, uśmiechać się. Odpowiadajmy na te miłe gesty i sami je inicjujmy. Dzięki temu zawrzemy interesujące znajomości i może znajdziemy towarzysza do biegania.
6. Stawy będą nam wdzięczne jeżeli będziemy biegać po ubitych alejkach, lasach, parkach. Bieganie po asfalcie, płytach betonowych, chodnikach nie zapewnia stawom odpowiedniej amortyzacji może prowadzić do kontuzji.
7. Biegi będą bardziej efektywne jeżeli treningi biegowe uzupełnimy treningami ogólnorozwojowymi, zwłaszcza wzmacniającymi mięśnie brzucha, pleców, ud i pośladków. Ważna jest też odpowiednia regeneracja. Wybierzmy w ciągu tygodnia co najmniej 1 dzień, w którym naszą największą aktywnością będzie spacer po parku lub spokojna wycieczka rowerowa.
8. Biegać można przez cały rok, także zimą. O ile nie ma mrozu -30 stopni Celsjusza to biegajmy. Musimy oczywiście wyposażyć się w zimowy sprzęt biegowy – ocieplane getry, bluzę, kurtkę, rękawiczki, czapkę, maskę lub kominiarkę na twarz i odpowiednie buty.
9. Podstawą udanego treningu są rozgrzewka przed biegiem i rozciąganie po biegu. Pozwoli to na rozgrzanie i uspokojenie mięśni, uniknięcie zakwasów i ewentualnych kontuzji.
10. Istnieje wiele aplikacji na smartfona, które pozwolą nam na zwiększenie efektywności swoich treningów. Aplikacje będą stawiać przed nami kolejne wyzwania, dostosowywać treningi do naszych możliwości, monitorować postępy.
11. Najskuteczniejszą metodą spalania tłuszczu są interwały. Treningi biegowe są doskonałą okazją do ich wykonania. Zacznijmy od spokojnego truchtu przeplatając go następnie sprintami, podbiegami pod górę, podbiegami na szczyt schodów. Organizm spali dodatkowe kalorie jeszcze długo po treningu.
12. Testem wydolności organizmu jest biegowy test Coopera. Polega na bieganiu przez 12 minut na podłożu równym, podobnym w strukturze (np. bieżnia przy boisku), wtedy test jest bardziej wiarygodny. Odmierzony dystans porównujemy w tabeli wydolności. Istnieje wiele aplikacji, które pozwolą nam przeprowadzić test Coopera, zapiszą wynik i porównają go z dotychczasowymi osiągnięciami.
13. Podczas biegania oddychajmy tak aby jak najlepiej dotlenić nasz organizm. To nieprawda, że niedozwolone jest oddychanie ustami. Zmęczony organizm domaga się tlenu, zwłaszcza podczas pierwszych treningów będzie pobierał go wszystkimi możliwymi sposobami. Zadyszka nie jest niczym niepokojącym. Uspokoi się podczas kolejnych treningów.
14. Zasadą jest, że jeżeli chcemy zwiększać przebiegane odległości nie zwiększajmy więcej niż 10% przebieganej trasy tygodniowo. Taki wzrost jest optymalny dla organizmu i możliwy do osiągnięcia. W ciągu tygodnia nie przeskoczymy z 2 km do 10 km.
15. Optymalnym czasem na posiłki biegowe jest posiłek 2 godziny przed treningiem (z przewagą węglowodanów) i posiłek do 30 min po biegu (złożony głównie z białka).