5 ciekawostek na temat opalania

5 ciekawostek na temat opalania

1. Uzależnienie od opalania nazywane jest tanoreksją. Jest to zaburzenie psychiczne polegające na nieakceptowaniu wyglądu swojego ciała. Osoby uzależnione potrafią korzystać z solarium kilka razy dziennie i uważają, że nadal są zbyt blade. Kolor skóry podkreślają jasnymi, prawie białymi włosami. Ta obsesja jest sklasyfikowana jako zaburzenie osobowości. Statystycznie najczęściej dotyka młode dziewczyny. Kiedy w Europie wiele osób choruje na tanoreksję w Azji i Australii mleczna, biała skóra jest oznaką elegancji i bogactwa. Nicole Kidman przyznała, że używa kremów z filtrem 50 aby zachować jasną cerę. Jest to kontynuacja historycznej mody – kiedyś osoby opalone miały niższy status społeczny, oznaczało to że pracowały fizycznie, np. w polu. Bogate arystokratki chroniły przed promieniami każdy kawałek skóry, np. nosząc latem rękawiczki.

2. Solaria, które w Polsce pojawiły się w latach 90-tych są niezwykle szkodliwe dla całego organizmu, zwłaszcza skóry. Opalanie nie tylko powoduje przyspieszone starzenie skóry, powstawanie zmarszczek, nieodwracalnych zmian skórnych, plam ale może wiązać się z licznymi chorobami, kończąc na czerniaku. W Polsce pojawił się pomysł aby osoby niepełnoletnie nie mogły korzystać z solarium. Takie rozwiązania stosowane są w wielu krajach Unii Europejskiej, np. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Badania nad szkodliwością solarium nadal są prowadzone.

3. Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów. Nieleczony daje gwałtowne przerzuty. Odpowiednio wcześnie leczony stwarza możliwość całkowitego wyleczenia. W tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka – ciało musi być dokładnie oglądane w poszukiwaniu niepokojących zmian. Jak one wyglądają? To małe, płaskie znamiona, o nierównym brzegu i często otoczone zaognioną obwódką. Rzadko w czerniaka przekształcają się wrodzone znamiona, wystające, pokryte włosami. Zmiany czerniakowe rozrastają się. Wbrew panującej opinii mogą znajdować się nie tylko na skórze, ale na każdym kawałku ciała gdzie mogą umiejscowić się mutujące melatocyty, np. śluzówka oba, wnętrze ust, odbyt.

4. Za kolor skóry odpowiada melanina. Jest to brunatny barwnik, większość ludzi niezależnie od koloru skóry ma go tyle samo. Osoby z ciemniejszą karnacją mają więcej aktywnych melanocytów. Istnieje wiele zaburzeń, które są związane z odbarwieniami skóry:
– piegi – jest to zaburzenie w wydzielaniu melatocytów. Najczęściej pojawiają się u osób wrażliwych na słońce, z jasną skórą i jasnymi lub rudym włosami. Nie są żadnym zagrożeniem. Są tylko estetycznym dodatkiem.
– Melasna – są to brunatne plamy na twarzy, pojawiają się w większości przypadków u kobiet. Mogą być nabyte, np. podczas ciąży. Melasna spowodowana ciążą może zniknąć samoczynnie.
– bielactwo – zwane także albinizmem. Jest to zaburzenie w produkcji melatocytów. Osoby dotknięte tym schorzeniem mają białą skórę (lub pokrytą białymi plamami), jasne włosy i oczy. Skóra jest delikatna, cienka i bardzo wrażliwa na promienie słoneczne. Wiele osób wstydzi się swojej choroby i plam, ale inne osoby robią z tego atut. Bardzo sławna modela Chantelle Winnie pokazuje z dumą swoje plamy, które pozwoliły jej zwrócić na siebie uwagę całego świata mody.

5. Witamina D to witamina produkowana przez nasze ciało przy obecności promieni słonecznych. O ile długotrwałe opalanie jest szkodliwe, o tyle czasowa ekspozycja na słońce jest konieczna aby nie nabawić się niedoborów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *