5 sposobów, które pomogą ci żyć z migreną

5 sposobów, które pomogą ci żyć z migreną

Migrena to bardzo silny ból głowy połączony często z innymi nieprzyjemnymi objawami takimi jak mdłości, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło i zapachy. W jaki sposób radzić sobie z migrenami?

Leki przeciwbólowe

W przypadku ataku migreny można sięgnąć po jeden z popularnych leków przeciwbólowych, które powinny przynieść ulgę i osłabić ból. Niestety w przypadku poważnego ataku migreny, któremu towarzyszy aura oraz inne dodatkowe objawy, takiej jak mdłości, zwykłe środki bólowe nie przyniosą dużej poprawy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy lekarza. Trzeba także pamiętać, aby w żadnym przypadku nie przekraczać zlecanej dziennej dawki środków przeciwbólowych.

W czasie ataku

Atak migreny jest niezwykle nieprzyjemny. W czasie ataku należy unikać wszystkich czynników, które mogą powodować jego nasilenie. Najlepiej położyć się w cichym pokoju oraz unikać źródeł ostrego światła. Drażniące działanie mogą mieć mieć także intensywne zapachy, które mogą spowodować wzmocnienie mdłości. Najlepiej spróbować jak najszybciej zasnąć – sen przynosi dużą ulgę i po przebudzeniu zazwyczaj ustępują objawy migreny.

Unikaj czynników powodujących atak

Częste ataki migreny mogą być spowodowane przez prowadzenie niewłaściwego stylu życia. Dolegliwościom sprzyja stres i przemęczenie. Niekorzystna jest zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość snu. Należy także unikać stosowania drastycznych bardzo restrykcyjnych diet. Osoby, które mają skłonność do migren, powinny unikać nadmiernego napięcia i dbać o odpoczynek.

Dieta

Do występowania migren przyczynia się także nieprawidłowy sposób odżywiania się. Osoby, które cierpią na migreny powinny między innymi ograniczyć jedzenie czekolady i picie czerwonego wina. Niewskazane są także niektóre dodatki do żywności takiej jak sztuczne słodziki oraz glutaminian sodu. Ataki migreny mogą być nasilane przez picie dużych ilości napojów pobudzających zawierających kofeinę takich jak kawa.

Łagodzenie stresu

Wszystko co może zmniejszyć stres, będzie również zapobiegać występowaniu migreny. Dlatego najlepiej wygospodarować sobie czas na relaks. Dobrym pomysłem są na przykład niezbyt obciążające ćwiczenia fizyczne takie jak joga. Pomaga stosowanie różnych technik relaksacyjnych takich jak ćwiczenia oddechowe i medytacja. W redukcji napięcia pomagają niektóre zioła, na przykład napar z kozłka lekarskiego. Po bardzo stresującym dniu ulgę przyniesie długa, gorąca kąpiel z dodatkiem przyjemnych olejków zapachowych.

4.5/5 - (ilość ocen: 22)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.