5 sposobów na dbanie o pięty

5 sposobów na dbanie o pięty

Pięty wymagają dodatkowej pielęgnacji, ponieważ są wyjątkowo narażone na przesuszanie. Bez właściwych zabiegów szybko staną się wysuszone i szorstkie. W jaki sposób prawidłowo dbać o pięty?

Odpowiednie kremy

Na rynku dostępnych jest wiele kremów oraz maści przeznaczonych właśnie do pięt. Ich skład jest specjalnie opracowany tak, aby intensywnie nawilżać i zmiękczać skórę, zapobiegając jej przesuszeniu i rogowaceniu. Oczywiście w przypadku takich preparatów duże znaczenie ma systematyczne stosowanie – należy regularnie nakładać je na skórę pięt, aby otrzymać widoczne rezultaty.

Ścieranie

Nadmiar martwego naskórka z pięt można usunąć po prostu ścierając go. Najprostszym sposobem jest tradycyjny pumeks, ale w drogeriach można znaleźć także wiele różnych tarek do stóp wykonanych z plastiku i metalu, dostępne są także urządzenia elektryczne. Oczywiście trzeba pamiętać, żeby ścieranie nie było zbyt intensywne. Skóra stóp narażona jest na duże obciążenie, dlatego powinna być nieco grubsza i mocniejsza niż na innych częściach ciała. Nie należy ścierać jej za bardzo. Tarki z plastiku są delikatniejsze od tych metalowych.

Maseczki nawilżające

Stosowanie maseczek powinno być uzupełnieniem codziennej, systematycznej pielęgnacji. Jeśli kremy i ścieranie nie pomagają, a pięty nadal są suche i mają tendencję do pękania, warto sięgnąć po produkty, które zapewnią dodatkowe nawilżenie i pozwolą pozbyć się nadmiaru suchego, martwego naskórka. Maseczki nawilżające i złuszczające przeznaczone specjalnie do stóp można stosować na przykład raz w tygodniu, ponieważ mają one dosyć intensywne działanie.

Ziołowa kąpiel

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem ziół przyniesie ulgę zwłaszcza w przypadku bardzo popękanych pięt, na których pojawiają się rany. Taką kąpiel przeprowadzamy w letniej wodzie, do której dodajemy napar z rumianku, szałwii lub kory dębu. Stopy moczymy przez kilka minut, następnie dokładnie osuszamy je ręcznikiem. Zioła mają działanie łagodzące i przeciwzapalne, dlatego będą wspomagać gojenie się spękanych stóp oraz pomogą w zapobieganiu infekcjom. W zależności od potrzeb takie kąpiele można powtarzać kilka razy w tygodniu.

Odpowiednie buty

Noszenie odpowiedniego obuwia ma kluczowe znaczenie dla kondycji stóp. Źle dobrane, niewygodne buty będą prowadzić do powstawania otarć, pęcherzy oraz odcisków, a także mogą dodatkowo prowadzić do nadmiernego rogowacenia skóry. Obuwie zawsze powinno mieć dobrze dobrany rozmiar, musi przepuszczać powietrze i nie powinno uszkadzać skóry.

4.7/5 - (ilość ocen: 14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.