Bób – właściwości zdrowotne

Bób właściwości zdrowotne

Bób to smaczne warzywo strączkowe, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Dlaczego warto jeść bób i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie?

Wspomaganie odchudzania

Bób to doskonały dodatek do niskokalorycznej diety odchudzającej. Nie zawiera zbyt wielu kalorii, jednocześnie jest bardzo odżywczy i dostarcza wielu substancji pokarmowych, na przykład zawiera dosyć dużo białka oraz błonnika. Dzięki bobowi będziemy mogli zmniejszyć kaloryczność naszej diety, jednocześnie nie ryzykując wystąpienia niedoborów najważniejszych składników pokarmowych.

Dużo błonnika

Błonnik jest niezbędny dla zdrowia. Odpowiednia ilość błonnika w diecie ma kluczowe znaczenie dla właściwej pracy jelit, między innymi zapobiega zaparciom, a także wspiera prawidłową florę bakteryjną. Błonnik wykazuje również działanie, które polega na regulowaniu poziomu cukru we krwi. Z tego powodu produkty, które zawierają duże ilości naturalnych włókien roślinnych są szczególnie polecane osobom cierpiącym na cukrzycę.

Zapobieganie rakowi

Regularne jedzenie bobu ma działanie antyrakowe. Naukowcy wykryli, że bób zawiera lektynę, czyli białko o działaniu antyrakowym. Substancja ta wnika w ściany jelita, gdzie działa zapobiegając rozwojowi komórek nowotworowych, a także hamuje namnażanie tych już istniejących. Dzięki temu bób skutecznie zapobiega rozwojowi raka jelita grubego.

Odkwaszanie organizmu

Zachowanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej ma ogromne znacznie dla zdrowia. Jej zachwianie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, na przykład osłabienia organizmu i upośledzania działania układu odpornościowego. Bób ma działanie odkwaszające, ponieważ zawiera dużo minerałów takich jak magnez oraz potas. Podobne działanie wykazują również inne zielone warzywa, dlatego warto włączyć je do swojej diety.

Bób w tradycyjnej medycynie

Bób od setek lat był wykorzystywany w naturalnej, tradycyjnej medycynie do leczenia różnych dolegliwości. Był na przykład skutecznym remedium na trudno gojące się rany, owrzodzenia i ropnie. Jedzenie bobu zalecano także w przypadku silnej biegunki. Obecnie badania naukowe potwierdzają wiele odkryć, które były od dawna znane naturalnej medycynie.

Jak przygotować bób?

Bób można jeść sam, okraszony masłem lub dodawać do do różnych potraw takich jak zupy i sałatki. Jasno-zielony świeży bób można jeść na surowo, najczęściej jednak spożywa się go po ugotowaniu. Gotowanie bobu powinno trwać maksymalnie 15 minut. Bób rozgotowany nie jest smaczny oraz traci część ze swoich wartości odżywczych.

4.4/5 - (ilość ocen: 24)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.