Czym jest moda dla współczesnych ludzi?

Czym jest moda

Gdybyśmy cofnęli się do innych epok, zobaczylibyśmy zupełnie inne miasta i ulice. Nie tylko przez zmiany w architekturze. Przede wszystkim przez zmiany… Strojów. Ubrania i stylizacje od wieków pełniły różne funkcje, w tym oddawały klimat danego czasu i społeczeństwa. A jak jest dzisiaj? Czym jest moda dla współczesnych ludzi? Zastanowimy się nad tym w niniejszym artykule.

W sklepie i na wybiegu

Warto rozpocząć od krótkiej charakterystyki współczesnej mody. Odkąd pojawiły się sieciowe sklepy i duże centra handlowe, ubrania stały się znacznie mniej indywidualne. Zamiast szyć je na miarę, wystarczy wybrać się do sklepu i dobrać „mniej więcej” dopasowany rozmiar, w stylu rozpowszechnianym przez dane marki. Czy to znaczy, że dzisiejsi ludzie są mniej kreatywni? O czymś zupełnie przeciwnym świadczy wysyp blogów modowych i popularność tak zwanych second handów, gdzie można znaleźć bardzo unikalne ubrania. Wydaje się zatem, że w każdym tkwi nutka kreatywnego artysty. Największe nasilenie ma ona oczywiście u czołowych projektantów,  którzy przygotowują pokazy dla takich marek jak Chanel, Dior, Balenciaga. W tym kontekście moda jest także sztuką. Stroje przedstawiane na wybiegach są jedynie inspiracją dla mody codziennej, nie bywają przenoszone na ulicę w dosłownym sensie. Aby zrozumieć ten kontekst mody, warto zagłębić się w jej historię i charakterystyczne cechy wybranych projektantów.

Sposób na wyrażenie siebie

Jedną z najważniejszych funkcji mody jest możliwość wyrażenia siebie, swojego charakteru. To zasada uniwersalna, która nie zmienia się mimo upływu tysiącleci. Każdy dąży do stworzenia własnego stylu, w którym będzie czuć się dobrze. Niektórzy wybierają bardziej klasyczne i eleganckie propozycje, inni zaś wolą barwne i zaskakujące dodatki. Choć mówi się, że nie szata zdobi człowieka, wygląd ma ogromne znaczenie w wielu dziedzinach życia. Wpływa na relacje międzyludzkie i zawodowe (wystarczy spojrzeć na dress code). Optymalne jest połączenie swojego wnętrza z wyglądem, pokazywanie światu swoich cech.

Pomysł na biznes

Nie da się ukryć, że moda jest także bardzo zyskownym pomysłem na biznes. Nie tylko dla tych największych projektantów, o których już wspominaliśmy. Nie tylko dla najsłynniejszych modelek, biorących udział w renomowanych pokazach. Przykładem są chociażby internetowe blogi i portale społecznościowe, gdzie wielu ludzi rozpowszechnia zdjęcia swoich stylizacji, w ten sposób powoli rozszerzając swoją rozpoznawalność. Kolejny krok?

Własny sklep, własna marka? Ludzie są z natury estetami i lubią oglądać ładne rzeczy – stąd biznes modowy ma spore szanse powodzenia. Każda kobieta chce czuć się piękna – chce wyeksponować swoją figurę, zakryć wady, podkreślić zalety sylwetki. Każdy mężczyzna chce czuć się atrakcyjny i podziwiamy. Dobór garderoby pozwala na spełnienie tych pragnień. Każdego dnia moda przybliża nas do ideałów. Choć ma wiele funkcji, to chyba najważniejsza z nich.

A czym jest moda dla Ciebie? Czy zdajesz sobie sprawę jak bardzo wpływa na Twoje życie?

4.5/5 - (ilość ocen: 22)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.