Jak dbać o stopy zimą – w biurze i w domu

Jak dbać o stopy zimą – w biurze i w domu

Spora część kobiet na pielęgnacji stóp skupia się wtedy, kiedy je pokazuje, czyli latem. Aby jednak nasze stopy były w idealnym stanie, powinniśmy dbać o nie przez cały rok. Zima jest szczególnie trudnym okresem dla naszych stóp – ciepłe skarpety, ciężkie buty, które czasem przemakają, suche powietrze w pomieszczeniach oraz mniejsza ilość czasu spędzanego boso, niż latem, odbija się na ich wyglądzie. Całe szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, aby temu zaradzić.

Pozbądź się zgrubiałego naskórka

Jest to pierwszy i najważniejszy punkt dbania o stopy zimą. Kiedy nasza skóra ma ograniczony dostęp do świeżego powietrza, czasem jest przemoczona i przemarznięta, staje się zgrubiała. Najlepszym sposobem na to jest pozbywanie się zrogowaciałego naskórka. Rozpocznij od kąpieli, która sprawi, że złuszczanie stanie się łatwiejsze. Do ciepłej wody możesz dodać sól do kąpieli lub kilka kropel olejku eterycznego. Mocz stopy przez co najmniej kilka minut. Po zakończeniu kąpieli zrób peeling lub użyj tarki do stóp. Możesz także wykorzystać skarpetki złuszczające.

Stosuj kremy

Odpowiednią ochronę przed odparowywaniem wody z naskórka są kremy. Stosuj je codziennie przed pójściem spać. Zimą warto wybrać krem cięższy, bogaty w składniki, które tworzą ochronną warstewkę na skórze i natłuszczają.

Maski dla pięknych stóp

Sam krem to za mało, aby cieszyć się idealną skórą na stopach. Przynajmniej raz w tygodniu warto jest zastąpić krem maską. Możesz kupić gotową maskę w drogerii lub przygotować z domowych składników, na przykład z bananów – rozgniecione banany zmieszaj z jogurtem naturalnym, otrzymaną masę nałóż na stopy i pozostaw na co najmniej 10 minut.

Ogranicz potliwość

W ciężkich i mało oddychających butach oraz ciepłych skarpetkach nasze stopy pocą się ze wzmożoną siłą. Warto przed założeniem skarpetek spryskiwać stopy specjalnym sprayem, który ograniczy ich potliwość, nada uczucie świeżości a także zadziała przeciwgrzybiczo. Istnieją także spraye, którymi spryskujemy wnętrze butów. Działają one podobnie.

Ćwicz pod biurkiem

Zimą nasze stopy są narażone na duże różnice temperatur – na zewnątrz mróz, w środku suche i ciepłe powietrze. Jeżeli dołożymy to tego kilka godzin siedzenia w miejscu, łatwo o obrzęki i poczucie zmęczenia. Warto zadbać o odrobinę ruchu, nawet jeżeli cały dzień spędzamy w biurze. W przerwach wstawaj i spaceruj, aby usprawnić krążenie. Kiedy musisz przez dłuższy czas siedzieć, ściągaj raz na jakiś czas buty i masuj stopy na specjalnych rolkach z wypustkami. Możesz także zainwestować w specjalny hamak na nogi pod biurko, który pozwoli ci na trzymanie nóg wyżej.

4.9/5 - (ilość ocen: 14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.