Jak długo mogą przetrwać meble? Żywotność mebli

żywotność mebli

Kupując meble chcemy aby posłużyły nam przez jak najdłuższy czas. To całkowicie zrozumiałe. Nie tylko wybieramy rozwiązania, które pasują do naszych upodobań, ale również wydajemy sporo pieniędzy. Nie dziwi więc fakt, że zależy nam na tym by inwestycja ta była opłacalna. Aby jednak tak mogło być musimy nie tylko wybrać meble wykonane z najwyższej jakości materiałów, ale również wiedzieć w jaki sposób odpowiednio się o nie zatroszczyć, aby prezentowały się nienagannie jak najdłużej.

Dlatego też podpowiadamy ile wynosi żywotność mebli i co możesz zrobić aby ją przedłużyć.

Ile żyją meble?

Czasy, w których z mebli korzystało się przez kilkadziesiąt lat dawno już minęły. Obecnie meble wymieniamy nie tylko dlatego, że uległy zniszczeniu, ale również po to, by nasze mieszkanie prezentowało się modnie i stylowo. Niemniej jednak z powodzeniem możemy założyć, że meble, jakie kupujemy posłużą nam przez kilka lat. Co więcej, jeśli będziemy odpowiednio o nie dbali możemy przedłużyć ich żywotność o rok, dwa a nawet trzy. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia konserwacja i czyszczenie mebli.

Jak dbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane to jedne z tych rodzajów mebli, które najszybciej odczuwają niekorzystne działanie czasu. Zabrudzenia tkaniny obiciowej sprawiają bowiem, że mebel szybko przestaje wyglądać idealnie. Na szczęście nie musi tak być. Kluczem jest częste odkurzanie, wietrzenie poduszek oraz usuwanie na bieżąco wszystkich zabrudzeń. Najbezpieczniej jest wykonywać je piankami oraz innymi środkami przeznaczonymi specjalnie do czyszczenia tapicerki. Pod żadnym pozorem nie pierz jej w tradycyjnym proszku do prania. Energiczne tarcie tkaniny również nie jest dobrym pomysłem, może bowiem doprowadzić do odbarwienia tkaniny. Jak jeszcze dbać o meble tapicerowane? Dowiedz się więcej.

Szkło pod szczególną ochroną

Kolejnym elementem mebli, o który warto dbać ze szczególną ostrożnością jest szkło. Bardzo łatwo doprowadzić bowiem do zarysowań lub zmatowienia szklanych powierzchni, które sprawią, że meble przestaną prezentować się estetycznie. Dlatego też do czyszczenia szklanych elementów mebli stosujemy przede wszystkim delikatne szmatki, które nie pozostawią zarysowań. Doskonale sprawdzają się szczególnie te z mikrofibry.

Zadbaj również o drewno

Meble drewnianie nie lubią zbyt silnych środków czyszczących oraz wilgoci. Dlatego też jeśli stoją w pomieszczeniu, w którym mogą mieć z nią styczność warto wyposażyć się w niewielkie ale skuteczne pochłaniacze. Drewno pielęgnujemy przede wszystkim środkami do niego przeznaczonymi i unikamy zmywania mebli “na morko”.

Ostrożnie z silnymi środkami czyszczącymi

Jednym z podstawowych błędów jakie popełniamy dbając o czystość w naszym mieszkaniu jest stosowanie silnych środków czyszczących bez uprzedniego zapoznania się z tym jakie skutki może odnieść ich użycie na danym rodzaju materiału. Przykładowo – wystarczy użycie mleczka czyszczącego do szklanego blatu w kuchni by powstało na nim wiele drobnych, ale widocznych rysek.

Podobnie sprawa wygląda również w przypadku czyszczenia tkanin na meblach tapicerowanych. Środki jakich używamy muszą skutecznie radzić sobie z zabrudzeniami, niemniej jednak zbyt silne mogą odbarwiać tkaninę. Dlatego też dokładne czytanie etykiet jest tak ważne.

Podsumowując, nie ma się co oszukiwać – meble nie będą żyły wiecznie. Po kilku latach to najzupełniej zrozumiałe, że pojawiają się na nich nie tylko zabrudzenia, ale również ślady użytkowania, przenoszenia czy remontów. Niemniej jednak, odpowiednia pielęgnacja dopasowana do rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane może przedłużyć żywotność naszych ulubionych mebli. Warto więc zadbać o to, by środki jakich używamy były nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla naszych mebli.

4.5/5 - (ilość ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.