Jak prawidłowo czyścić zęby?

Jak prawidłowo czyścić zęby

Prawidłowe czyszczenie zębów nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. W jaki sposób właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowe szczotkowanie

Większości z nas wydaje się, że wiemy w jaki sposób wyczyścić zęby przy pomocy pasty i szczoteczki. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste i właściwe oczyszczenie zębów wymaga zastosowania odpowiedniej techniki. Istnieją dwie skuteczne techniki – okrężna oraz wymiatająca.

Czyszczenie języka

Na języku gromadzi się bardzo dużo bakterii, które odpowiadają między innymi za powstawanie nieświeżego oddechu, dlatego warto go systematycznie czyścić. Można to zrobić przy pomocy szczotki do zębów, wykonując delikatne, okrężne ruchy. Nie należy zbyt mocno szorować. Niektóre szczoteczki do zębów są wyposażone również w specjalne szczoteczki do zębów.

Wybierz dobrą szczoteczkę

Wbrew pozorom dobra szczoteczka nie musi być bardzo skomplikowana. Nie ma także większego znaczenia, czy będziemy używać zwykłej szczoteczki, czy elektrycznej. Ważniejsza jest na przykład jej twardość. Osoby, które mają bardzo delikatne dziąsła, powinny używać szczoteczek miękkich. Te o twardym włosiu doskonale sprawdzają się przy usuwaniu osadu i płytki z zębów.

Nitkowanie

Używanie nici dentystycznych jest równie ważne, jak prawidłowe szczotkowanie. Nawet najlepsza szczoteczka po prostu nie jest w stanie skutecznie usunąć wszystkich resztek jedzenia znajdujących się między zębami. W tym celu należy użyć specjalnej nici, która pozwoli dokładnie oczyścić zęby z każdej strony. Również używanie nici dentystycznych wymaga prawidłowej techniki. Na początku może powodować krwawienie, jednak dziąsła szybko się przyzwyczają.

Płyn do płukania

Codzienną higienę jamy ustnej można uzupełnić przez stosowanie płynu do płukania ust, który pomaga w usunięciu wszystkich bakterii. Stosowanie płynów zaleca się także osobom, które mają bardzo wrażliwe zęby, na przykład odczuwają ból przy zmianach temperatury lub przy jedzeniu czegoś słodkiego. Dobrze dobrany płyn pozwoli zmniejszyć te nieprzyjemne dolegliwości.

Wizyta u dentysty

Od czasu do czasu warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie zębów przeprowadzone przez dentystę. W ten sposób możemy skutecznie pozbyć się nagromadzonego kamienia i osadów, które szpecą nasze zęby. Takie zabiegi przydadzą się szczególnie osobom, które palą papierosy lub piją dużo mocnej kawy oraz herbaty. Oczywiście wizyta u dentysty to także doskonała okazja, żeby skontrolować stan zębów i pozbyć się ubytków.

4.4/5 - (ilość ocen: 16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.