Olejki do kąpieli: na co zwrócić uwagę?
Długa kąpiel jest bardzo przyjemnym i odprężającym rytuałem, ale zdarza się, że nasza skóra nie jest po niej tak zadowolona, jak my same. Może się okazać, że skóra jest wysuszona i musimy zadbać o jej nawilżenie. Całe szczęście możemy zapobiec uczuciu napięcia skóry po wyjściu z wanny, a nawet pielęgnować dodatkowo skórę w trakcie kąpieli. Możemy to wszystko zyskać dzięki wykorzystaniu olejków do kąpieli.
Gotowe oleje myjące
W drogeriach możemy znaleźć wiele różnych olejków myjących, niektóre z nich są dwufazowe, a czasem nawet trójfazowe. W takim przypadku produkt przed wlaniem do wody powinniśmy wstrząsnąć. Olejek myjący wlewamy pod strumień bieżącej wody, dzięki czemu w wannie utworzy się gruba warstwa piany. Produkty te oprócz mieszanki olejków zawierają w sobie substancje myjące, a także różne substancje wzbogacające, na przykład witaminy, czy proteiny jedwabiu. Gotowe olejki do kąpieli posiadają różne kompozycje zapachowe, od truskawkowego, czy różanego, po bardziej egzotyczne. Można uznać je za wielofunkcyjne, ponieważ łączą w sobie właściwości klasycznego płynu do kąpieli oraz naturalnych olejów.
Olejki naturalne
Składają się zazwyczaj z olejów roślinnych oraz olejków eterycznych. Są to naturalne produkty, które oprócz zrelaksowania po ciężkim dniu, mogą wspomóc walkę z niektórymi dolegliwościami, na przykład z trądzikiem, bezsennością, czy chorobami związanymi z układem krążenia. Możemy kupić je w sklepach z naturalnymi kosmetykami, sklepach zielarskich i aptekach. Przed kąpielą z wykorzystaniem naturalnych olejków najlepiej wziąć prysznic. W ten sposób pozbędziemy się ze swojej skóry zanieczyszczeń i wytworów naskórka, które zgromadziły się na niej przez cały dzień. Jak przygotować taką kąpiel? Do wanny ciepłej wody nie dodajemy już żadnych produktów myjących, wystarczy kilkanaście kropli olejku, który wybraliśmy. Kąpiel powinna trwać maksymalnie pół godziny, możemy w jej trakcie delikatnie masować skórę.
Jak wybrać olejek naturalny
Do wyboru jest wiele różnych olejków, które różnią się właściwościami, na przykład z drzewa herbacianego dobrze wpływa na skórę trądzikową i przeciwdziała grzybicy, olejek różany spowalnia starzenie, olejek z kopry włoskiego wspomaga walkę z cellulitem, a olejek lawendowy uspokaja i łagodzi podrażnienia skóry.
Próba alergiczna
Olejki eteryczne mogą wywołać reakcję alergiczną. Przed użyciem każdego nowego olejku wykonaj próbę uczuleniową – kroplę olejku rozpuść w łyżeczce wody lub w oliwie z oliwek i nałóż roztwór na wewnętrznej części nadgarstka. Jeżeli do następnego dnia nie pojawi się zaczerwienienie lub swędzenie, możesz wykorzystać olejek do kąpieli.
Zrób sobie domowe SPA
Nie ograniczaj się do użycia tylko olejków. Aby jeszcze bardziej zwiększyć efekt odprężenia, zapal w łazience świece i włącz relaksującą muzykę. Po zakończeniu kąpieli użyj balsamu i zrób sobie masaż całego ciała.