Rodzaje zmarszczek. Jak się ich pozbyć?

pielęgnacja twarzy

Zmarszczki powstają na skutek różnych czynników. Niektórym z nich jesteśmy jednak w stanie zapobiec. Warto poznać przyczyny ich powstawania oraz sposoby pielęgnacji skóry.

Zmarszczki wyróżniamy ze względu na przyczyny ich powstawania, jak i na miejsca występowania. Niektóre z nich pojawiają się mimowolnie wraz z upływem lat. Pozostałych można uniknąć dzięki odpowiedniej pielęgnacji cery.

Jakie rodzaje zmarszczek wyróżniamy?

Najczęstsze rodzaje zmarszczek są związane z mimiką twarzy. Pojawiają się bardzo wcześnie. Ich pierwsze oznaki można zaobserwować już po 25. roku życia. Powstają naturalnie wskutek ruchów mięśni twarzy. Wyróżniamy także zmarszczki grawitacyjne. Są one spowodowane utratę jędrności skóry. Ich występowanie jest nieodłącznym elementem procesu starzenia. Jednakże odpowiednia pielęgnacja cery umożliwia spowolnienie tego efektu.

Do zmarszczek wywołanych trybem życia, należą zmarszczki posłoneczne. Powstają w wyniku nadmiernego opalania. Mogą im towarzyszyć także przebarwienia. Zmarszczkom można przeciwdziałać, unikając solarium i stosując kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Ostatnim rodzajem zmarszczek, są tak zwane zmarszczki senne. Powoduje ich zgniatanie skóry w trakcie snu. Początkowo znikają one po kilku minutach. Z czasem jednak efekty mogą być coraz trwalsze.

Zmarszczki możemy także podzielić na miejsce ich występowania. Wyróżniamy zatem: zmarszczki na czole, pod oczami, szyi, czy dekolcie. Ponadto występują także kurze łapki w kącikach oczu, zmarszczki marionetki w okolicach ust, czy też tak zwane zmarszczki palacza, zlokalizowane nad górną wargą.

Jak zlikwidować zmarszczki?

Walka ze zmarszczkami powinna przebiegać na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim najłatwiej jest im zapobiegać aniżeli je leczyć. W tym celu warto zadbać o zdrowy tryb życia, dobrą dietę czy sen. Należy także unikać nadmiernego opalania. Dobrze jest także całkowicie zrezygnować z solarium.

Ważna jest również pielęgnacja cery na każdym etapie rozwoju. Warto pamiętać o kremach pod oczy, czy o odżywczych esencjach. Dzięki nim spowolnimy efekty starzenia i na dłużej będziemy cieszyć się młodo wyglądająca skórą.

Kosmetyki do cery dojrzałej

Z kolei kosmetyki do cery dojrzałej powinny być skoncentrowane wokół dostarczeniu brakujących składników. Dobrze, aby w składzie był zawarty kolagen, czy kwas hialuronowy. Z czasem ich zawartość w naskórku zaczyna spadać, co skutkuje utratą elastyczności skóry.  Składniki te warto dostarczać z zewnątrz.

Ponadto działanie kremów dobrze jest wzbogacić o serum. Ich skład jest znacznie mocniej skoncentrowany i już niewielka dawka pozwoli na dostarczenie niezbędnych składników. Tego rodzaju kosmetyki warto stosować na noc, kiedy skóra najlepiej je absorbuje. Podobnie jak w przypadku kremów, skład powinien być wzbogacony o kolagen, ale także o retinol, wyciągi roślinne i witaminy – C oraz E.

Zmarszczki towarzyszą każdemu z nas. Jednak odpowiednia pielęgnacja cery oraz dobry tryb życia, pozwoli im skutecznie przeciwdziałać. Warto o tym pomyśleć jeszcze zanim zaobserwujemy pierwsze zmarszczki na twarzy. Szukasz skutecznych kosmetyków do pielęgnacji twarzy? Sprawdź ofertę produktów do różnych rodzajów cery w sklepie Calluna Medica

4.5/5 - (ilość ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.