Sportowe buty dziecięce – 4 wskazówki, jak wybrać idealne buty dla dziecka

Sportowe buty dziecięce

Wybór butów dla dziecka nie jest łatwy. Dzieci bardzo szybko rosną, a rozmiar ich stopy rośnie razem z nimi. Zmienia się nie tylko wielkość, ale również ciężar ciała, przez co nacisk na poszczególne części stóp jest inny niż kilka miesięcy wcześniej. Dzięki tym czterem wskazówkom kupisz idealne sportowe buty dziecięce.

  1. Sportowe buty dziecięce – jaki rozmiar wybrać?

  2. Konstrukcja sportowych butów dziecięcych

  3. Miękki, oddychający materiał

  4. Design

Początkowo dziecięce stopy rosną bardzo szybko, nawet o 4 cm w ciągu roku. Około 6 roku życia tempo zwalnia, a ostateczny rozmiar kształtuje się w wieku nastoletnim – szacuje się, że u chłopców nieco później niż u dziewcząt. Podczas zakupu butów najważniejszy jest więc rozmiar i to od jego idealnego wyboru w dużej mierze zależy wygoda butów.

Sportowe buty dziecięce – jaki rozmiar wybrać?

Podstawowym wyznacznikiem powinna być długość stopy. Należy ją porównać z opisem rozmiarów poszczególnych producentów, ponieważ nie istnieje jedna, uniwersalna rozmiarówka. W stacjonarnych sklepach obuwniczych często można zmierzyć stopę specjalną miarką i w ten sposób uzyskać dokładny pomiar. Wystarczy jednak odrysować stopę na kartce papieru i zmierzyć jej długość od najdłuższego palca do końca pięty.

Sportowe buty dziecięce nie powinny być idealnie dopasowane do stopy, ponieważ są przeznaczone do aktywnego użytkowania. Buty mocno dopasowane mogą zbytnio uciskać stopę dziecka, co doprowadzi do bolesnych odcisków i otarć. Wybierając obuwie sportowe warto postawić na to, którego wkładka jest centymetr dłuższa niż długość stopy. Taki zapas pozwoli nie tylko na wygodne użytkowanie, ale również sprawi, że buty posłużą dziecku dłużej.

Konstrukcja sportowych butów dziecięcych

Obuwie sportowe, oprócz właściwego rozmiaru, powinno też charakteryzować się bezpieczną dla zdrowia dziecka konstrukcją. Dobre buty wspierają prawidłowy rozwój stóp i nie zakłócają go. Dla najmłodszych polecane są stabilizujące stopę buty za kostkę, dodatkowo zapinanie na rzepy, które pozwalają dopasować obuwie do grzbietu stopy. Na każdym etapie rozwoju dziecięcej stopy ważna jest podeszwa – najlepsza będzie ta amortyzująca, którą można znaleźć w butach znanych marek sportowych, dostępnych w ofercie butymodne.pl.

Miękki, oddychający materiał

Tak dla dzieci, jak i dla osób dorosłych, najbardziej komfortowe są buty ze skóry naturalnej. Skóra dopasowuje się do kształtu stopy, dobrze izoluje ciepło, a jednocześnie pozwala oddychać skórze stóp. Dzięki temu stopy nie pocą się i są mniej narażone na rozwój grzybów i bakterii. Letnia wersja sportowych butów dziecięcych może być wykonana z przewiewnej siateczki, która zapewnia swobodny dostęp powietrza. 

Design

Design to kwestia najmniej ważna dla rodziców, a najważniejsza dla dzieci, które mają już swoje ulubione kolory, postaci z bajek lub bohaterów komiksów. Wygląd zewnętrzny butów jest istotny, jednak w porównaniu z pozostałymi cechami obuwia ma znaczenie marginalne. Stylistyka nie może wpływać na komfort noszenia i zdrowie stóp – to kryteria nadrzędne. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze obuwie nie spełni swojej roli, jeśli dziecko nie będzie chciało nosić butów, dlatego w przypadku starszych dzieci warto wziąć pod uwagę ich zdanie i preferencje. Rodzic może zadbać, aby sportowe obuwie dziecięce wyglądało schludnie i było łatwe do utrzymania w czystości. W ofercie znanych producentów znajdują się buty w wielu kolorach i odcieniach, dlatego nawet wybredne dziecko znajdzie obuwie idealne dla siebie.

4.7/5 - (ilość ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.