Street fashion

Street fashion

Street fashion to moda, która nie pochodzi z pracowni wielkich projektantów ale tworzona jest przez zwyczajnych ludzi i przez ubrania, które wybierają aby nosić na co dzień. Zwykle jest związana z społecznościami młodych ludzi i występuje w dużych miastach. Na przestrzenie ostatnich lat przeżyła ona swój renesans a czasopisma i gazety takie jak New York Times czy Ella pokazują na swoich łamach zdjęcia osób z ulicy w modnych stylizacjach. Ponadto o sile street fashion mówi to, że wielu czołowych projektantów czerpię z niej inspirację do swoich kolekcji.

Również w Polsce street fashion zyskuje na popularności, nie tylko wśród blogerek modowych ale dociera także do zwykłego, szarego człowieka. Pokazuje to między innymi akcja Galerii Krakowskiej – „Przyłapani na modzie”, gdzie fotografowie wyłapują ludzi z ulicy i robią zdjęcia ich ciekawemu ubiorowi. A wszystko to zaczęło się od amerykańskich subkultur młodzieżowych, które od lat 50 tworzą swojej własne oryginalne style. Możemy tu wspomnieć między innymi o hippisach i ich kolorowemu stylu boho z wiankami w długich włosach, własnoręcznie zrobionymi naszywkami na wytartych jeansach dzwonach, cygańskimi spódnicami i koralikami na przegubach dłoni.

Swój wkład w tworzenie street fashion mieli także punkowie, którzy nosili oryginalne, przerobione na swój sposób ubrania. Tworzyli je poprzez darcie materiału, przypinanie agrafek i przybijanie ćwieków. Wybierali także t-shirty z prowokującymi napisami i stawianego na żelu irokeza, a swoje ciało ozdabiali piercingiem i tatuażami. Bardziej współczesnymi trendami street fashion są takie style, jak feminine, czyli kobiecy charakteryzujący się zwiewnością, delikatnością, falbankami, koronkami oraz pastelowymi kolorami czy styl urban, czyli moda prosto z ulic wielkich miast. W ten drugi trend wpisują się ubrania i dodatki oversize takie jak szeroki szal czy duża torba, a także koszula w kratę i ciężkie buty.

Ciekawym przykładem street fashion jest jego odmiana japońska, która łączy w sobie lokalne popkultury z światowymi wpływami. Jednym z nich jest Lolita, który powstał w oparciu o styl z epoki wiktoriańskiej i rokoko. Dziewczyny wybierające ten styl ubierają długie spódnice do kolan, modelowane dzięki halce i pantalonom. Popularny jest także styl gyaru, w którym dużą rolę odgrywają elementy upiększające, czyli peruki, fałszywe rzęsy, paznokcie.

Obecnie popularność street fashion jest bardzo wysoka, a okazjami do zaprezentowanie jej przez gwiazdy i osoby interesujące się branżą są wszystkie największe tygodnie mody na świecie w Nowym Jorku, Paryżu, Mediolanie, a także w Warszawie.

4.6/5 - (ilość ocen: 25)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.