Suknia wieczorowa a sukienka koktajlowa

Dama 2020

W świecie mody istnieje wiele rodzajów kreacji, które są mocno ze sobą powiązane. Bez wątpienia takim właśnie duetem jest sukienka wieczorowa oraz bardzo blisko z nią związana, sukienka koktajlowa. A jednak jest między nimi wiele różnic. Na czym one polegają?

Sukienka wieczorowa, czyli elegancja do kwadratu

Co do zasady nosimy te kreacje zwłaszcza wtedy, gdy musimy ubrać się na przyjęcia o wysokiej renomie. Czasem może to być oficjalna impreza w firmie, a kiedy indziej będzie to wesele lub okrągła rocznica urodzin ważnych dla nas osób.

Wyróżniamy kilka różnych rodzajów sukienek wieczorowych, a ich główna różnica polega na długości. Są sukienki wieczorowe długie, które spotykamy najczęściej. Mamy też sukienki typu midi, a więc takie, których długość zwykle sięga do kolan. Można powiedzieć, że pełnią one funkcję pomostu między tymi bardzo oficjalnymi kreacjami a tymi, które umiejętnie balansują na granicy między suknią wieczorową a koktajlową.

Są one częstym wyborem zwłaszcza wśród osób młodych, które chciałyby ubrać się elegancko, jednocześnie nie tracąc zbyt wiele z tego, by przy okazji przemycić nieco swojego stylu na imprezę. Ich ogromną zaletą jest to, że doskonale grają ze zdecydowaną większością biżuterii, jaka jest dostępna na rynku.

Suknie wieczorowe to kreacje, które wyróżniają się tym, że dążą do elegancji. Musimy się do tego trendu dopasować i właśnie w tym kierunku trzeba budować cały nasz „pomysł na samą siebie”. Nadrzędną rolę odgrywa tutaj odbiór naszej osoby, choć nie wolno też zapominać o komforcie posiadaczki takiej sukni.

Zwykle można tworzyć między nimi bardzo ciekawe powiązania w zakresie dodatków, fryzur oraz doboru obuwia. Można osiągnąć bardzo dobre efekty, na przykład wybierając srebrną apaszkę czy naszyjnik z pereł. Świetnie grają też z balerinkami, a także z butami na obcasie, co kto woli! 

Co do zasady, suknia wieczorowa występuje w kilku różnych wersjach. Najczęściej spotykamy się ze standardem „Empire”, jednak popularny w Polsce jest też tak zwany „krój A” oraz Syrena. Różnice między nimi są jednocześnie dość duże oraz subtelne. Wiele zależy od ostatecznego kształtu kreacji, wliczając w to grono dodatki, jakie dobierzemy. Trudno więc wyłonić najlepszy z tych stylów.

Dama couture

Suknia koktajlowa, czyli „elegancja na luzie”

Nazwa kreacji pochodzi od „cocktail-party”, czyli przyjęcia, które zwykle odbywało się w ogrodach, popołudniami. Co do zasady były organizowane zwłaszcza wiosną i latem, gdy na dworze było ciepło. To spora zmiana względem tradycyjnych imprez, gdzie brylowały suknie eleganckie, wieczorowe.

Wymusiło to zarówno na projektantach, jak i na uczestniczkach tego typu spotkań spore zmiany. Dużą rolę odegrało też to, że w dawnych czasach właśnie podczas takich plenerowych imprez znikała też sztywna, dworska etykieta. Oczywiście, w pewnym sensie wciąż była ona obowiązująca, jednak wiele zasad można było nagiąć.

Nadrzędna z nich to zarazem kwintesencja stylu koktajlowego. W dawnych czasach podczas tradycyjnych bankietów kobiety nie mogły pokazać zbyt wiele. Właśnie tak były konstruowane tradycyjne suknie balowe. Miały one przede wszystkim bajecznie wyglądać, bez względu na to, jak będą czuły się w nich kobiety.

“Koktajlówki” to totalne zaprzeczenie tej tezy. Tutaj nikogo nie dziwią kreacje z niego głębszym dekoltem oraz odsłoniętą sporą częścią nóg. Właśnie dlatego te suknie tak szybko zyskały sobie ogromną popularność zarówno w Europie Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych jak i w wielu innych regionach globu.

Nie dość, że pozwalały kobietom na więcej, to jeszcze stwarzały domniemanie na uwypuklenie swoich atutów, co nawet dziś dla wielu pań wciąż odgrywa najważniejszą kwestię przed podjęciem decyzji o zakupie wybranej sukienki, bez względu na to, czy jest to suknia balowa, czy koktajlowa.

Kwintesencją takiej sukienki, która bardzo dobrze przyjęła się w naszych rodzimych realiach, jest oczywiście mała czarna. Z biegiem czasu świat mody dopuścił do grona kreacji koktajlowych także i te suknie, które nie są utrzymane w jasnych kolorach i właśnie mała czarna jest tego największym beneficjentem.

Trudno wskazać na to, jaką długość powinna mieć taka sukienka. Jeśli obawiamy się, czy nie pokazujemy zbyt dużo, zawsze można wykonać kilka prostych eksperymentów. Przede wszystkim, przykucnąć oraz stanąć na palcach. Jeśli okaże się, że kreacja odsłania wtedy zbyt wiele, pomyślmy nad nieco dłuższym odpowiednikiem.

Sukienka koktajlowa co do zasady musi być w dużym stopniu elegancka, a więc (mimo tego, że może odsłaniać więcej) nie może odsłaniać zbyt wiele. Kwintesencją, jaka określa ten rodzaj ubioru, na pewno jest też to, że niemal każda kobieta wygląda w tej kreacji bardzo dobrze.

Można też pomyśleć nad tym, czy nie warto przy okazji zdecydować się na zakup jasnego kapelusza. Były one niezwykle modne w 20-leciu międzywojennym, a obecnie, po długiej przerwie, znów wracają do łask. Od paru sezonów szczególnie dużą popularnością cieszą się jasne kapelusze, które są przełamane czarną lub granatową wstęgą. Na pewno warto dać im szansę!

Jeśli brakuje ci pomysłów na modny dodatek czy ogólny outfit, możesz po prostu zerknąć na czasopisma o stylu życia i zainspirować się tym, co noszą gwiazdy!

4/5 - (ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.