Wyprzedaże! 10 porad jak mądrze kupować na przecenach.

Wyprzedaże! 10 porad jak mądrze kupować na przecenach.

Wyprzedaże są uwielbiane chyba przez wszystkie kobiety. Właśnie wtedy można kupić dużo ubrań za naprawdę niską cenę. Okazuje się jednak, że wcale nie taką łatwą sztuką jest rozsądne kupowanie przecenionych ubrań. Należy bowiem uważać na wiele pułapek. Oto kilka podstawowych zasad:

1. Złudne promocje – przede wszystkim należy zastanowić się, czy cena danej rzeczy rzeczywiście jest atrakcyjna. Niekiedy słyszymy po prostu słowa: przecenione o 50% i już bez wahania decydujemy się na zakup, bo przecież to taka świetna okazja. Tymczasem może zdarzyć się tak, że w rzeczywistości cena ta nadal jest wysoka, a konkurencyjne marki mają taką rzecz o wiele taniej nawet bez promocji. Niekiedy wyprzedażą celowo objęte są te najdroższe ubrania. Należy zatem uważać, bowiem bardzo łatwo jest dać się zwieść.

2. Kupuj to, co naprawdę potrzebujesz – szczególnie należy pamiętać o tym, aby przed każdym zakupem zastanowić się, czy rzeczywiście dana rzecz jest nam potrzebna. Nie ma sensu kupować piątej takiej samej bluzki tylko dlatego, że jest na nią promocja. Wyprzedaże kuszą, ale nie wszystko, co oferują naprawdę nam się przyda. Warto zatem zastanowić się, czy już podobnej rzeczy nie mamy w szafie i czy rzeczywiście będziemy to nosić. Nawet jeśli coś kosztuje tylko dziesięć złotych to po co ma nam zalegać w szafie?

3. Ostrożnie z kupowaniem dla innych – kiedy jesteśmy na wyprzedaży to często chcemy na siłę uszczęśliwić innych. Stwierdzamy, że dana rzecz z pewnością spodoba się przyjaciółce, a inna będzie idealna dla mamy, a skoro są takie tanie to musimy je kupić. Tymczasem każdy ma swój gust i niekoniecznie dana rzecz przypadnie drugiej osobie do gustu. Pół biedy, jeśli chcemy to kupić i komuś podarować, ale gorzej jeśli kupujemy i liczymy, że ktoś zwróci nam za to pieniądze i będzie wdzięczny, że pomyśleliśmy, iż chciałby to kupić. Poza tym w ten sposób bardzo łatwo stracić duże pieniądze, bowiem jeśli postanowimy obdarować całą rodzinę to już zostawimy w sklepie całkiem sporą sumę pieniędzy. Jednak jeżeli akurat zbliżają się święta to kupowanie prezentów na wyprzedażach jest jak najbardziej dobrym pomysłem.

4. Zastanów się, czy dana rzecz Ci pasuje – wielkim błędem jest pochopne i nierozważne kupowanie rzeczy na wyprzedaży nawet bez ich przymierzania. Zanim coś kupimy, warto zastanowić się, czy rzeczywiście nam to pasuje, czy kolor i rozmiar są odpowiednie itd. Lepiej poświęcić te kilka minut więcej i przymierzyć daną rzecz niż potem tracić czas na jej oddawanie, a poza tym czasami ubrania kupowane na wyprzedażach nie podlegają zwrotom.

5. Dokładnie obejrzyj towar – nie zawsze jest tak, że towary z wyprzedaży są w idealnym stanie. Warto mieć świadomość tego, że wyprzedażą często objęte są ubrania, które mają jakieś błędy, niedoróbki, są uszkodzone lub też po prostu się nie sprzedały. Co z tego, że kupimy coś za grosze, jeśli potem będzie trzeba udać się do krawcowej?

6. Stwórz listę – przed wyjściem na wyprzedaż warto sporządzić listę zakupów. Należy zastanowić się, czego szukamy, co nam się przyda, czego brakuje w naszej szafie. Takie zakupy będą dzięki temu o wiele krócej trwały, a poza tym w ten sposób można uniknąć nieprzemyślanych decyzji.

7. Zabierz ze sobą kogoś zaufanego – doskonałym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą na zakupy kogoś, komu możemy zaufać, kto zna się na modzie i szczerze nam doradzi. Wiadomo bowiem, że ekspedientki zawsze powiedzą, że dana rzecz idealnie nam pasuje, bowiem za sprzedaż mają premie itd. Natomiast przyjaciółka, siostra itd. z pewnością powie nam, że niska cena to nie wszystko i pomoże wybrać to, co nam naprawdę pasuje.

8. Odwiedzaj sprawdzone i zaufane sklepy – dobrym rozwiązaniem jest chodzenie na wyprzedaże do zaufanych sklepów i marek. Wtedy możemy mieć pewność, że wyprzedaż nie oznacza niskiej jakości, ukrytych wad itd. Uczciwy sprzedawca informuje, że dana rzecz jest przeceniona, bo ma np. dziurę, ale niestety w wielu sklepach takie defekty się ukrywa i liczy na to, że ktoś tego nie zauważy i kupi.

9. Co za dużo to nie zdrowo – przede wszystkim trzeba uważać, aby nie uzależnić się od wyprzedaży. Może bowiem okazać się, że wydamy na nich ogromną sumę pieniędzy. To, że jest wyprzedaż, nie oznacza, że koniecznie musimy na niej być, bowiem właściwie cały czas akurat w jakimś sklepie jest wyprzedaż. Wszystko należy dawkować z umiarem, także zakupy, bowiem i od nich można się uzależnić. Jeśli zaledwie kilka dni temu skorzystaliśmy z jakichś promocji to nie ma sensu żeby znowu wyruszyć na polowanie.

10. Nie kupuj tylko dlatego, że jest wyprzedaż – to podstawowy błąd. Często nie jesteśmy do czegoś przekonani, ale kupujemy to, bo jest w promocyjnej cenie. Czasami lepiej kupić coś droższego, ale rzeczywiście potrzebnego i ładnego, niż rzecz z wyprzedaży, która tak naprawdę w ogóle nam się nie podoba, nie pasuje nam i właściwie nie jest nawet potrzebna. Promocje kuszą, ale mogą być zgubne i nieopłacalne. Warto zatem zachować rozsądek i nie kupować dla samego kupowania i dlatego, że jest akurat wyprzedaż.

4.5/5 - (ilość ocen: 15)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.