Zdrowy układ trawienny – 6 ważnych zasad

Zdrowy układ trawienny - 6 ważnych zasad

Niezdrowa dieta, przejadanie się, stres – nasz układ pokarmowy narażony jest na wiele niekorzystnych czynników. W jaki sposób o niego zadbać, żeby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Nie objadaj się

Przejadanie się prowadzi do przybierania na wadze, ale także stanowi bardzo duże obciążenie dla układu pokarmowego. Warto także pamiętać, że zbyt duże porcje powodują rozciąganie żołądka, co oczywiście nie jest korzystne. Zaleca się jedzenie pięciu posiłków dziennie i ograniczenie wielkości porcji.

Błonnik

Błonnik ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, przede wszystkim pomaga w zapobieganiu zaparciom. Źródłem błonnika są pełne ziarna, warzywa i owoce. Można go także przyjmować w postaci suplementów. Błonnik wspiera prawidłową florę bakteryjną w jelitach. Oczywiście z błonnikiem nie można także przesadzać, ponieważ w zbyt dużych ilościach będzie podrażniał układ pokarmowy, a także zmniejszał wchłanianie mikroelementów.

Woda

Picie odpowiednich ilości wody jest bardzo ważne dla organizmu, także dla układu pokarmowego. Odwodnienie jest jedną z przyczyn zaparć. Długotrwałe zaparcia są wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia, między innymi powodują zwiększenie ryzyka wystąpienia raka jelita grubego. Zaparciom sprzyja także brak ruchu, a także niedobory magnezu.

Probiotyki

Probiotyki to produkty, które zawierają bakterie występujące naturalnie w jelitach. Bakterie te mają ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu, nie tylko układu pokarmowego. Nieprawidłowa flora bakteryjna powoduje między innymi osłabienie odporności. Do popularnych probiotyków należą jogurty, kefiry i kiszona kapusta. Probiotyki można także kupić w aptece, ich przyjmowanie jest szczególnie zalecane w przypadku leczenia antybiotykami, które niekorzystnie wpływają na folę jelitową. .

Lekkostrawne potrawy

Tłuste, ciężkostrawne dania są często powodem niestrawności, oczywiście dostarczają bardzo dużo kalorii, a także obciążają wątrobę. Zalecana jest między innymi dieta śródziemnomorska, która opiera się na owocach morza i oliwie z oliwek. Niestety tradycyjne golonki i boczki nie służą naszemu układowi pokarmowemu.

Relaks

Stres ma bardzo niekorzystny wpływ na układ pokarmowy, może prowadzić do rozwoju bardzo nieprzyjemnych dolegliwości takich jak wrzody żołądka, a także zespół jelita drażliwego. Zrelaksowanie się nie jest proste, ale warto wygospodarować na to kilka chwil w tygodniu, żeby się odprężyć. W walce ze stresem pomoże na przykład medytacja, spacer lub relaksacyjny masaż.

4.7/5 - (ilość ocen: 16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.