5 sposobów, które pomogą ci żyć z migreną

5 sposobów, które pomogą ci żyć z migreną

Migrena jest bardzo silnym bólem głowy, który dręczy sporą część społeczeństwa. Problem ze schorzeniem jest taki, że nie da się go całkowicie wyleczyć. Można jedynie zapobiegać atakom i niwelować ból, już po jego wystąpieniu. Dlatego też warto znać parę sposobów, które pozwolą zapobiec atakom migreny, a tym samym ułatwią życie z uciążliwym schorzeniem.

Intensywne światło

 Intensywne światło bardzo negatywnie wpływa na ludzi, którzy cierpią na migrenę. Dlatego też bardzo ważne jest zadbanie o to, aby w całym mieszkaniu występowało tylko i wyłącznie żółte światło, o słabym natężeniu. W innym przypadku zbyt intensywne może przyczynić się do wystąpienia kolejnego ataku migreny.

Zapachy i hałas

  U wielu osób atak migreny występuje przy konkretnych zapachach. Jak wiadomo, każdemu niektóre zapachy zwyczajnie przeszkadzają. Jednak jeżeli chodzi o osoby cierpiące na migrenę, to nieodpowiednie, zbyt intensywne zapachy mogą wywołać kolejny atak. Dlatego też warto sprawdzić, na jakie zapachy chory reaguje bólem głowy i ich zwyczajnie unikać. Ponadto negatywnie na chorego wpływa również hałas. Dlatego też osoby takie powinny raczej unikać kupowania mieszkań na dużych osiedlach, na których ciągle ktoś przebywa, dzieci grają w piłkę, czy rozmawiają. Jeżeli jednak już się mieszka na takim osiedlu, to warto zadbać o odpowiednie wyciszenie całego mieszkania. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego bólu głowy

Dieta

 W dzisiejszych czasach do żywności dodawane są różne sztuczne składniki i konserwanty. Warto pamiętać o tym, że niektóre z nich przyczyniają się do występowania migren. Dlatego też warto, przed zakupem czytać skład takich produktów. Ostatecznie bardzo ważne jest to, aby unikać takich składników, jak glutaminian sodu, azotyny, azotany, siarczyny i tyramina. Oczywiście, jeżeli w produkcie zawarte są jedynie niewielkie ilości wymienionych substancji, to nie powinny one wpływać negatywnie na organizm. Warto jednak obserwować, czy po spożywaniu konkretnych produktów nie występuje czasem atak migreny i wtedy je wykluczyć z diety.

Aktywność fizyczna

 Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że osoby aktywne fizycznie znacznie rzadziej cierpią na migreny, niż osoby niećwiczące. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wysiłek fizyczny poprawia przepływ krwi do mózgu i redukuje napięcie mięśniowe i zmęczenie. To wszystko przyczynia się do łagodzenia stanu zapalnego naczyń krwionośnych. Ostatecznie więc migreny nie występują. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt intensywny wysiłek fizyczny może również wpłynąć negatywnie na organizm. Dlatego też, ćwiczenia fizyczne mogą pomóc osobom cierpiącym na migrenę, ale tylko jeśli są odpowiednio dopasowane do możliwości organizmu.

Sen

 Warto wiedzieć o tym, że jednym z czynników wywołujących migrenę jest brak snu. Jeżeli nie przesypia się całej nocy, a następnie trzeba wstać rano, to ostatecznie w późniejszej części dnia może wystąpić migrena. Jest to spowodowane tym, że niewypoczęty organizm przestaje sobie radzić z prawidłowym funkcjonowaniem. Aby mieć siłę do wykonywania codziennych obowiązków, trzeba dbać o to, aby organizm był wypoczęty. W przeciwnym razie następstwem mogą być silne bóle głowy. Błędem ludzi, którzy się nie wysypiają jest codzienne spożywanie kawy, czy napojów energetycznych. Warto jednak wiedzieć o tym, że kofeina, jak również inne składniki tych produktów przyczyniają się do występowania bólu głowy, nawet u osób całkowicie zdrowych. Tak więc zamiast wspomagania się energetykami, warto zwyczajnie wyspać się w nocy.

4.6/5 - (ilość ocen: 16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.